
Świece zapachowe - jak prawidłowo ich używać?
Pałeczki zapachowe, kadzidła, odświeżacze powietrza w sprayu - wszystkie te produkty mają jedno zadanie: uwalniać zapach, a dodatkowo obsługa każdego z nich nie powinna nikomu sprawiać większych trudności. Wyjątkiem są świece zapachowe i mimo iż mogłoby się wydawać, że wystarczy je podpalić to jeśli chcemy, aby świeca służyła nam jak najdłużej powinniśmy znać kilka podstawowych zasad, które zwiększą wydajność świecy i pozwolą, aby zapach otulający całe pomieszczenie pozostawał w doskonałej jakości. Poprawne palenie świecy odpowiada za przedłużenie jej żywotności oraz za bezpieczeństwo podczas stosowania.
Jak palić świece sojową? Przycięcie knota
Przed każdym zapaleniem świecy należy przyciąć knot do wysokości około 4-5 mm nad powierzchnią wosku. Czynność tą wykonujemy nie tylko ze względów praktycznych, ale też estetycznych. Palenie świecy z nieprzyciętym knotem może powodować jego kruszenie się, w wyniku czego wosk zostanie zanieczyszczony, a ze świecy może wydobywać się delikatny zapach dymu. Jeżeli palimy świece sojowe w szklanych dekoracyjnych słojach to zbyt długi knot może być powodem osadzania się sadzy i nieestetycznych przebarwień na ściankach świecy, których usunięcie jest trudne i nie warte zachodu. Czyste szklane słoje po wypalonej świecy mogłyby zostać użyte ponownie np. w celach dekoracyjnych lub do przechowywania. Do przycięcia knota można użyć nożyczek, jednak dużo lepiej sprawdzają się obcinacze do paznokci - knot wtedy zostanie przycięty równo.
Z knota usuwamy również charakterystyczne zgrubienie powstające z zaschniętej parafiny - gdy spadnie do stopionego wosku na świecy powstaje zgrubienie zaburzające strukturę świecy.
Gaszenie świecy
Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem do zgaszenia świecy wydaje się po prostu jej zdmuchnięcie, jednak nie należy tego robić - zgaszony knot będzie się dymił pozostawiając w powietrzu zapach spalenizny, a dym może się osadzać na przedmiotach znajdujących się w pobliżu. Dla osób posiadających sporą kolekcję świec dobrze sprawdzi się specjalny wygaszacz - można również zgasić płomień za pomocą wieczka od świecy.
Czas palenia świecy sojowej
Jeżeli palimy świecę to najlepiej jest palić ją do momentu, aż wosk nie roztopi się do ścianek pojemniczka - wtedy mamy pewność, że po zgaszeniu świecy zaschnie on równomiernie na całej powierzchni. Gdy będziemy palić świecę zbyt krótko powstanie zjawisko "tunelowania"- wosk w pierwszej kolejności zaczyna topić się wokół knota, po czym kolejne krótkie serie palenia świecy są powodem powstawania tunelu sięgającego do dna pojemnika. Tunelowanie nie pozwala na pełne wykorzystanie świecy, a w przypadku gdy po zakupie okazuje się, że jej zapach nam nie odpowiada to sprzedanie świecy z "tunelem" będzie dużo trudniejsze.
Optymalny czas palenia świecy zapachowej sporych rozmiarów wynosi 3-4 godziny, choć czas ten jest krótszy przy świecach wykonanych z wosku sojowego - wynosi około 2 do 3 godzin.
Poszukaj właściwego miejsca
Świece zapachowe to produkt wrażliwy na temperaturę i wilgotność. Przechowujemy je w miejscu o temperaturze pokojowej i niskiej wilgotności - działanie wilgoci może uniemożliwić jej zapalenie. Nie wystawiamy świecy na działanie światła słonecznego - powinna znajdować się w cieniu. Słońce może powodować rozpuszczanie, zmianę kształtu wosku oraz jego blaknięcie, co może pozbawić świecę jej właściwości zapachowych.
Należy pamiętać, aby nie pozostawiać zapalonej świecy bez nadzoru i unikać jej stawiania w okolicy przedmiotów łatwopalnych.
Comments (0)