
Świece od lat były nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu ze względu na dawane przez nie źródło światła, jednak od kilkunastu lat ich przeznaczenie znacząco się zmieniło. Stały się podstawowym elementem wystroju, który będzie ładnie prezentował się na blatach lub szafkach, ale także cudownie pachniał rozprzestrzeniając zapach po całym pomieszczeniu. W wyniku wzrostu popularności świec z tworzyw sztucznych np. parafiny pojawiły się ich ekologiczne zamienniki takie jak świece stworzone z wosku sojowego, pszczelego czy kokosowego, które zostały stworzone z troski o środowisko i w jakości wosku niczym nie odbiegają od swoich "sztucznych" poprzedników.
Wosk naturalny czy parafinowy?
Świece z naturalnego wosku pozbawione są substancji, które mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, ponieważ są wytwarzane z produktów naturalnie występujących w przyrodzie, niestety sytuacja z woskiem parafinowym przedstawia się zupełnie inaczej. Parafina to substancja będąca pochodną ropy naftowej i jest wydzielana podczas procesów jej przetwarzania. Jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, ciężkim oraz do produkcji świec, choć w ostatnich latach jej zastosowanie maleje, co jest spowodowane większą świadomością konsumentów. Parafina mimo dobrych właściwości chemicznych (wysoka temperatura topnienia) i niskiej ceny uwalnia podczas spalania m.in toluen, benzen i formaldehyd, które mają działanie rakotwórcze i mogą powodować obrzęk krtani i płuc, zawroty głowy, podrażnienia błon śluzowych, a nawet utratę przytomności.
Woski naturalne w przeciwieństwie do wosku parafinowego są biodegradowalne i nie zawierają metali ciężkich oraz innych składników uwalnianych podczas spalania mogących zaszkodzić ludzkiemu zdrowiu - są więc odpowiednie dla wegetarian i osób dbających o środowisko.
Wosk sojowy
Wosk sojowy jest produktem pochodzenia roślinnego uzyskiwanym z oleju sojowego, który powstaje w wyniku wyciskania nasion soi. Świece z wosku sojowego można opisać kilkoma słowami - są bezpieczne, ekologiczne oraz wydajne. Wosk sojowy przeważa nad parafinowym w kilku aspektach:
- Czas spalania wosku sojowego jest nawet o 50% dłuższy, a sam proces spalania zachodzi równomiernie.
- Przy spalaniu wosku sojowego nie występuje zjawisko "dymienia" - czego powodem najczęściej jest knot z dodatkiem ołowiu, który ma zdolność do stałego osiadania w ludzkich płucach. Knoty w świecach sojowych są stworzone z czystej bawełny, bez domieszek metali ciężkich.
- Wosk sojowy jest bezpieczny dla dzieci, ponieważ nie można się nim poparzyć, a do usunięcia zabrudzeń wystarczy woda z mydłem lub płynem do naczyń.
- Wosk z soi ma wysokie zdolności łączenia z zapachami - otrzymana kompozycja zapachowa jest intensywna i pięknie pachnie bez chemicznych wspomagaczy.
Wosk kokosowy
Wosk kokosowy jest otrzymywany z miąższu kokosowego i w pełni biodegradowalny. Posiada niską temperaturę topnienia, więc tak jak w przypadku oleju kokosowego topi się przy kontakcie z ludzkim ciałem, dzięki czemu do usunięcia zabrudzeń wystarczy gorąca woda i mydło. Świeca z wosku kokosowego spala się wolno oraz bez dymienia pozostawiając aromatyczne zapachy, które wosk kokosowy doskonale przewodzi. Jest dobrą alternatywą dla wosku sojowego.
Wosk pszczeli
To właśnie z niego zaczęły powstawać pierwsze świece. Wosk pszczeli jest wydajny i spala się powoli nie pozostawiając sadzy - jako jedyny jest też zdolny do neutralizowania toksyn znajdujących się w powietrzu. Jego największą cechą charakterystyczną jest delikatny, miodowy zapach, który idealnie komponuje się z nutami kwiatowymi, wanilią lub czekoladą. Niestety nie jest on produktem odpowiednim dla wegan, ponieważ jest uzyskiwany z gruczołów woskowych pszczół i służy do budowy plastrów.
Wosk rzepakowy
Wosk rzepakowy jest powszechny i łatwo dostępny, ponieważ Polska jest trzecim największym producentem rzepaku w UE. Świece z wosku rzepakowego będą idealne dla zwolenników lokalnego przemysłu oraz wegan, gdyż jest on produktem pochodzenia roślinnego i całkowicie biodegradowalnym. Wosk rzepakowy ze względu na swoją gładką strukturę i niską temperaturą topnienia dobrze uwalnia kompozycje zapachowe i nie powoduje kopcenia.
Comments (0)